7.Letní
škola numismatiky na FF-UP
v Olomouci ve dnech 30.8.-1.9.2024
Na základě projednání na VČS ČNS, z.s. pobočky v Táboře dne 24.2.2024 a přípravy účasti zájemců z řad členů na 7.LŠN v Olomouci ve dnech 30.8.-1.9.2024, byla vyvěšena na webových stránkách pobočky výzva k účasti zájemců na této akci. Přes vynaložené agitační úsilí byla organizátorům v Olomouci na FF-UP potvrzena účast pouze 1 osoby.
Presentace účastníků proběhla na FF-UP v Olomouci od 13 h a samotné přednášky zahájil člen ČNS, pobočky v Hradci Králové Martin Foukal na téma 'Organizované sběratelství a 105 let ČNS', kde presentoval vývoj sběratelství u nás od 16.st (Pavel Stránský), přes Adaugta Voigta v 18.st. a Karla Hussa ve st.19. až po založení sbírek NM v Praze z pozůstalosti hraběte Fr. Šternberka a založení a vývoj ČNS. Nejmladší pobočkou se stala r.2008 pob. Pražské groše s hl. sídlem v Kutné Hoře, jejíž činnost popsal v další přednášce př. doc.RNDr.Lukáš Richtera, Ph.D. a představil i produkci pamětních grošů Ladislava Pohrobka k 15.výr.pob., jejíž přehled uvádím v příloze. Velice zajímavá byla přednáška doc.PhDr.Jiřího Militkého z NM v Praze k poznatkům o sbírce keltských mincí Bójů Martina Ručky. Ze zpracování sbírky byla vydána v roce 2024 publikace 'Mincovnictví Bójů a jejich sousedů – Jiří Militký' – ukázka v příloze. Obsahuje 386ks z Jantarové stezky, 136 ze Slovenska, 96ks z Čech a 29ks z Burgenlandu. Jantarová stezka má především mince Au Athény Alkidemos, či s hl.Lysimacha, přičemž severo-východní výspa naleziště Bójů na Slovensku (Trenčianské Bohuslavice) vykazuje bójské ražby, které Moravu přeskakují. Masivní ražby Říma po obsazení Hispánie r.211př. s jejími nalezišti stříbra odstartovaly denárové období republiky a s ním související rozvoj drobných stříbrných ražeb i na území Bójů.
V sobotu proběhla přednáška Ing. Jana Videmana ,Nové poznatky k moravským denárům – Olomoucko', kde např. informoval o vyjmutí truhly s ostatky zakladatelů kláštera Oty I.& Eufemie a dalších v Klášterním Hradisku u Olomouce dne 7.8.2018 – viz příloha. Z dalších 3 přednášek Mgr. Lenky Vacinové Ph.D. – ved. numismatického odd. NM, Mgr. Dagmar Grossmanové z Brna k mincovnímu poklady z Vysoké u Jevíčka a PhDr.Michala Lutovského, k faleristice starých evropských řádů, byla pro mne zajímavá první uvedená – Mincovní obraz jako součást politické agitace na římských mincích raného císařství. Jako novum byla pro mne např. informace, že nosič orlího znaku pretoriánů ,signishierae' měl na hlavě čapku z vlčí kůže. Nebo, že po stranách Colosea byly dva obří vodojemy pro zásobování Colosea pitnou vodou, jež byly kuželovitého tvaru o výšce 17m, tzv. metasudam, s přísunem vody ve dvou výškových úrovních žlabovým přívodem - příloha.
V sobotu po obědě pokračovala letní škola komentovanou prohlídkou stavebních fází vývoje a výzdoby kapitulního kostela Sv.Mořice v Olomouci, který zde tuto funkci zastává již od středověku a byl vždy oponentem ke kostelu Sv.Jakuba Staršího v Brně. Kostel, nyní v novogotické podobě s rovnou čtyřhrannou věží, se nachází v těsném sousedství hlavního olomouckého náměstí na starém městě. Expozicí nás provedl doc.Filip Hradil, Ph.D., který byl zároveň i hlavním organizátorem 7.LŠN. Součástí prohlídky byla i návštěva kúru s přednáškou špičkového varhaníka mistra Martínka k historii a přestavbě varhan. Jde o největší nástroj na Moravě s 96 registry a počtem 8000 píšťal, který se ovládá nyní i digitálně. Největší píšťala má frekvenci 12Hz, průměr 70cm a výšku 10m. Nejmenší je pak dlouhá asi 4cm s průměrem 4mm. Na závěr prohlídky kapitulního kostela jsme si vyslechli koncert mistra Martínka, který nás všechny uchvátil.
Ze tří přednášek nedělního dopoledne Pavla Gregora k určování středověkých feniků, předsedy ČNS MUDr. Michala Maška k detektivnímu příběhu dražeb dekadrachem Alexandra Makedonského a Brutova aureu a Mgr. Marka Budaje, Ph.D. k uherskému mincování Jana Jiskry z Brandýsa v letech 1440÷1453, mně zaujalo zejména první téma, které mi osvětlilo otazníky při určování feniků středoevropského prostoru, a to jak u městských ražeb či ražeb panovníků, tak i u církevních ražeb. Jedná se zejména o tvary štítů, různé znaky a značky a zobrazená heraldická zvířata, podle kterých lze provenienci určovat. Průvodce Dr.Maška situací kolem dražby supervzácných ražeb antiky ukázal na praktiky evropských šíbrů při nedovoleném vývozu nálezů ze zemí bývalého Řecka a Říma. Zároveň ale i otevřel problém nedokonalosti zákonů a rozdílných odborně-právních pohledů. Brutův aureus, známý pouze ve 4 sbírkách musel být vrácen do Řecka a aktér transakce Richard Beale byl zatčen v USA a dluží vydražiteli položky aureu cenu cca 4mil. €.
Návštěva 7.ročníku Letní školy numismatiky byla velice přínosná pro rozšíření obzoru poznatků o mincování v jednotlivých etapách vývoje doma i v Evropě. Přednášky byly doprovázeny prezentací v PowerPointu promítanou na plátno. Součástí této akce je vždy i večerní společné posezení, kde lze prodiskutovat numismatická a historická témata. Navíc se zde prezentovalo prodejní výstavou cca 100ks numismatické literatury vydavatelství Abalon, sro., které na dopředu objednané tituly poskytuje 5% slevu a je členům letní školy k dispozici po celou dobu kurzu. Poplatek za účastníka LŠN činí 1300Kč a hradí si jej účastníci z vlastních prostředků. Tento poplatek slouží mimo školného i na velmi bohaté občerstvení během celého kurzu LŠN, které zajišťuje v areálu UP-FF organizátor doc.Filip Hradil Ph.D. Dopravné na LŠN zajišťuje pro své členy společně pobočka. Celková letošní účast byla vysoká. Celkem cca65 osob. Vřele doporučuji účast členům pobočky v Táboře v příštím 8.ročníku 2025.
V Táboře, dne 10.září 2024
Jan Setunský, předseda ČNS, pob. v Táboře